Звіт про проведену роботу щодо запобігання та протидії корупції у Головному управлінні статистики у Сумській області за 2024р.
На виконання Закону України «Про запобігання корупції», нормативно-правових актів з питань запобігання і протидії корупції, Плану заходів щодо запобігання та виявлення корупції на 2024 рік, у Головному управлінні статистики у Сумській області протягом 2024 року постійно вживались превентивні заходи щодо запобігання та виявлення корупції.
Головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції здійснювалося ознайомлення державних службовців із спеціальними обмеженнями, встановленими для державних службовців та проводилася робота з надання роз’яснювальної та консультаційної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства.
За 2024 рік головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції було надано 50 консультацій працівникам Головного управлінні статистики у Сумській області з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства, усі консультації надавалися з урахуванням вимог чинного законодавства.
Згідно затвердженого навчально-тематичного плану підвищення кваліфікації керівників структурних підрозділів Головного управління статистики у Сумській області на 2024 рік, працівники взяли участь у навчаннях з антикорупційної тематики:
- - 21.02.2024 на тему: «Заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік».
- - 19.07.2024 на тему: «Поняття та складові конфлікту інтересів. Врегулювання конфлікту інтересів».
У 2024 році головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції було пройдено курси за темами: «Декларуйся!», «Зрозуміло про конфлікт інтересів», «Практикум української мови (за новою редакцією українського правопису)», «Розбудова доброчесних організацій», «Безпека в інтернеті під час війни: практичний курс» за результатами навчання було отримано сертифікат.
Згідно, затвердженого 26 грудня 2023 року протоколом №КО/3-23 Плану роботи колегії Головного управління статистики у Сумській області на 2024 рік, 23 липня 2024 року на колегії було розглянуто питання: «Про стан дотримання антикорупційного законодавства та здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції у Головному управлінні статистики за 2023 рік».
З метою підвищення ефективності роботи Головного управління статистики у Сумській області в сфері запобігання та протидії корупції, профілактики та попередження причин і умов, які сприяють її проявам в органах державної статистики, проводилась щомісячна пряма телефонна лінія на тему "Боротьба з корупцією" за участю головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції (другий четвер місяця з 15.00 год до 17.00).
Взаємодія з громадськістю в питаннях запобігання та виявлення корупції здійснювалася шляхом проведення щотижневих годин прийому громадян (у понеділок з 15.00 до 17.00 годин).
На електронну скриньку Головного управління статистики у Сумській області протягом звітного періоду повідомлень від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, органів місцевого самоврядування та громадян щодо фактів, що свідчать про вчинення корупційних правопорушень посадовими особами Головного управління статистики у Сумській області, не надходило.
Головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції було забезпечено оновлення інформації в рубриці «Запобігання проявам корупції» на офіційній вебсторінці Головного управління статистики у Сумській області.
Особлива увага приділялась дотриманню вимог фінансового контролю.
Відповідно до ст.ст. 45-50 Закону України «Про запобігання корупції», Закону України від 20.09.2023 №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» 11 та 79 державних службовців Головного управління статистики у Сумській області подали «щорічну декларацію» особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2022 рік та 2023 рік, відповідно, із них – 2 і 30 державних службовців категорії «Б» та 9 і 49 державних службовців категорії «В», відповідно.
Фактів порушень вимог фінансового контролю державними службовцями Головного управління статистики у Сумській області не було зафіксовано.
Водночас, було зафіксовано факти неподання та несвоєчасного подання декларації особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), а також «щорічних декларацій» за 2021 та 2022 роки, колишніми державними службовцями ГУС у Сумській області, про що повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до статей 56-58 Закону України «Про запобігання корупції» в Головному управління статистики у Сумській області успішно завершено 2 спеціальні перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком.
З метою виявлення чинників, що сприяють чи можуть сприяти вчиненню корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень протягом 2024 року було забезпечено проведення антикорупційної експертизи проєктів наказів організаційно-розпорядчого характеру, документів, договорів тощо, підготовлених структурними підрозділами Головного управління статистики у Сумській області. Чинників, що сприяють чи можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень у перевірених проєктах наказів з основної діяльності, з кадрових питань та договорах виявлено не було.
Порушень вимог антикорупційного законодавства та спеціальних обмежень для державних службовців не зафіксовано, службові розслідування (перевірки) з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного порушення, або невиконання вимог антикорупційного законодавства не проводились серед державних службовців ГУС у Сумській області.
Водночас, розпочато одне службове розслідування з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, пов’язаного з корупцією, а саме: несвоєчасне подання декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення) колишнім державним службовцем ГУС у Сумській області.
Корупційні ризики ідентифіковані та знаходяться під постійним наглядом з метою контролю їх впливу на діяльність ГУС.
У зв’язку із прийняттям НАЗК у постійну експлуатацію інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний портал повідомлень викривачів» (далі – Портал), забезпечено процедуру отримання доступу до Порталу шляхом надання переліку необхідних документів для підключення, згідно затвердженого НАЗК «Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів». Здійснено підключення ГУС у Сумській області до Єдиного порталу повідомлень викривачів, з реєстрацією та наданням доступу до Порталу начальнику Головного управління, головному спеціалісту з питань запобігання та виявлення корупції, забезпечено функціонування внутрішніх каналів повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
У Головному управлінні статистики у Сумській області приділяється особлива увага контролю за дотриманням вимог антикорупційного законодавства, надається всебічна методична допомога щодо застосування антикорупційного законодавства.
Питання щодо запобігання та виявлення корупції знаходяться на постійному контролі у керівництва Головного управління статистики у Сумській області.